Ammattijärjestöjen erityisestä kielestä

9.4.2025

Millaista erityistä kieltä käytetään ammattijärjestöjen aineistossa? Toimihenkilöarkistossa on monien eri alojen ja ammattiryhmien yhdistysten arkistoaineistoja, ja niiden erityisyys näkyy yhdistysten tuottamissa aineistoissa.

Hämeen metsänhoitajien toimintakertomuksissa yhdistyksen toimintaa kuvataan 1930-luvulla metsäaiheisin vertauskuvin: ”Yhdistyksen yhdeksäs toimintavuosi on päättynyt. Siitä huolimatta toimintamme kehitysaste lienee vielä verrattavissa metsän taimivaiheeseen.” (1936). Liiton hautausapurahaston tilanteesta vuonna 1935 taas kerrotaan: ”Rahasto muuten ei ole jäänyt millekään hiirenkorva-asteelle, vaan on se juromatta kehittynyt nopeasti”.

Ammatti ja työ kytkeytyy tapaan hahmottaa ja kuvata maailmaa. Kieli kuvaa ja myös rakentaa todellisuutta. Millä alalla yhdistys toimii, se voi näkyä aineistoissa esimerkiksi ammattikielen käytössä, tavassa viestiä sekä tietenkin sisällöissä: puhutaan oman työn ja elämän piiriin kuuluvista asioista. Liitot myös osaltaan rakentavat ammatillista identiteettiä. Ammatillisen kielen lisäksi liittojen aineistoissa käytetään myös ammattiyhdistysliikkeen erityistä kieltä kuoppakorotuksineen ja perälautoineen.

Kuva puunoksista nuorine lehtineen on Tehyn arkistosta.